Головна » Батькам » Поради батькам стосовно зно і дпа

 • ПОРАДИ БАТЬКАМ СТОСОВНО ЗНО І ДПА

  ДПА та ЗНО – це стрес, який чекає не тільки випускників, але й їх батьків. Усі схвильовані, розгублені, усіх тривожать запитання: “Як скласти?», «Як готуватись?», «Що робити?».

  Насамперед батькам потрібно навчиться сприймати іспит не як трагедію чи випробування, а як надану їх дітям можливість проявити себе і набути досвід. Саме таке налаштування допоможе їх дітям успішно пройти ЗНО та ДПА. Багатьох випускників чекають ще вступні іспити, а під час навчання в ВНЗ, коледжах та технікумах їм належить здавати по 8-12 іспитів протягом року, тому зайва батьківська нервовість або «пережим» до доброго не призведе, а ще й передається дітям.

  Звичайно, бути присутнім під час іспитів і допомогти дитині при всьому бажанні батьки не можуть. Іспити – це справа суто індивідуальна і випускник при здачі ДПА та ЗНО один на один з комісією. А батькам залишається тільки хвилюватися і тривожиться за свою дитину правильно: підбадьорювати, озвучувати впевненість в своїй дитині і її можливостях, зауважувати що ЗНО і ДПА це тільки сходинка до професії і майбутнього життя. Результат всього тільки результат, а не кінець світу.

  Допомога батьків під час випускних іспитів дуже важлива, репетитори, додаткові заняття – не зайві, та для успішної здачі іспитів необхідна психологічна підготовленість дитини !

  Завдання батьків під час підготовки до здачі ЗНО: не лаяти дитину і не знижувати її самооцінку, а зменшити напругу, тривожність дитини і створити комфортні умови для занять, відпочинку, організовувати правильне харчування для випускника.

  Базуючись на багаторічних спостереженнях і власному досвіді ми радимо батькам випускника:

  1. Намагайтеся уникати суперечок, конфліктів і сімейних непорозумінь перед іспитами. Дитині передається хвилювання батьків і, якщо батьки не можуть впоратися зі своїми емоціями, то цей стресовий стан у підлітка може стати причиною небажання готуватися до іспитів чи допущення ним помилок при складанні.

  2. Підбадьорюйте випускника, хваліть його і відзначайте його хороші вчинки. Таким чином, батьки можуть підвищувати його впевненість у собі. Дайте знати дитині, що ви будете любити її навіть в разі її невдачі і допущення помилок на іспитах.

  3. Кожен день спостерігайте за самопочуттям старшокласника. Вимірювати температуру і чіпати кожен день лоб як у маленького малюка, звичайно, не слід, але тільки батьки можуть виявити перші ознаки хвороби, пов’язані з перевтомою і стресами. Якщо випускник за будь-якого приводу дратується, починає плакати і боїться складання іспитів, то за допомогою необхідно звернутись до психолога.

  4. Контролюйте режим дня дитини і не допускайте перевантажень. Підготовка до іспитів повинна поєднуватися з відпочинком. Через кожні 40 хвилин занять старшокласник повинен відпочити не менше 10 хвилин. Якщо дитина дуже старанна, то не давайте їй готуватися до іспитів більше 4 годин в день. Кращий час для підготовки – день, вночі знижуються всі функції організму, тому пам’ять людини у вечірній час погіршується. Спати перед іспитами необхідно не менше 8 годин, попередньо прогулявшись на свіжому повітрі.

  5. Забезпечте зручне робоче місце та умови. На робочому столі не повинно бути нічого зайвого, а тільки матеріали необхідні для підготовки до іспиту. Слідкуйте за тим, як сидить дитина: не можна сидіти, сильно зігнувшись і читати лежачи. Дуже важливо зберегти зір під час іспитів. Тримати підручник при читанні треба в похилому положенні на відстані 20 см від очей. Температура повітря в кімнаті повинна бути комфортною, а світло падати з лівого боку. Намагайтеся створити тишу під час підготовки дитини до іспитів, простежте за тим, щоб ніхто не заважав.

  6. Бажано, щоранку робити зарядку близько 30 хвилин. Це допоможе краще засвоїти матеріал і відновити працездатність. Після фізичних вправ поліпшується кровопостачання м’язів, знімається втома з очей і з’являється відчуття бадьорості, покращується мозкова діяльність.

  7. Коректно поясніть, що під час підготовки до іспитів не можна грати в комп’ютерні ігри, дивитися бойовики і фільми жахів. Необхідно берегти сили і нерви для підготовки. Негативно впливають на пам’ять куріння, кава, застосування лікарських препаратів, розпивання пива і енергетичних напоїв.

  8. Під час розумової напруги особливо потрібне збалансоване харчування, яке містить усі необхідні поживні речовини, мікроелементи і вітаміни. Для стимулювання роботи мозку включайте в раціон харчування дитини рибу, м’ясо, яйця, сир, живі йогурти, горіхи, курагу, більше овочів і фруктів. Порадуйте дитину плиткою гіркого шоколаду і бананами, вони сприяють вироблення “гормонів щастя”. Підліток під час іспитів повинен харчуватися чотири рази на день гарячою їжею. Не можна під час підготовки до іспитів дотримуватися дієти.

  9. Звертайте увагу на посуд, з якого їдять ваші діти. Краще, аби він був золотавий. Цей колір заспокоює нервову систему, концентрує увагу, покращує настрій і пам’ять.

  10. Частіше спілкуйтеся зі своїми дітьми, переймайтеся їхніми проблемами, допомагайте розв’язувати їх. Займіть позицію «друга» для своїх синів і дочок.

  11. Навчіть дітей керувати своїми емоціями.

  12. Обов’язково допоможіть своїм дітям провести такі нехитрі маніпуляції і скласти розпорядок, якого варто дотримуватись